Portable. All weather ready.
The ultimate adventure safe.
Lockable
Water Resistant
Dust Proof
Airtight
Fast Shipping
5-Star Support
30-Day Returns
| General | |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Battery Life | Up to 1 year |
| Battery Type | 9V Alkaline (not included) |
| Construction | Impact Resistant Proprietary Material Blend (Not Metal) |
| Exterior Product Dimensions | 12.25" L x 8.5" W x 2.875" H |
| Firearm Fitment | Firearms up to 9.25" long |
| Integrated Micro USB Port | Yes, provides back-up power in event battery dies |
| Interior Product Dimensions | 9.625" L x 7.25" W x 2.125” H |
| Keypad | Touch activated capacitive keypad. 4-8 Digit pin code length. |
| Meets TSA Guidelines | Yes |
| Security Lock | Single anti-impact latch with capacitive keypad, Battery required for function |
| Weather Resistant Seal | Side compression latches establish seal, battery not required for function |
| Weight | 3.3 lbs |
The ultimate adventure safe.
Lockable
Water Resistant
Dust Proof
Airtight
All weather lockable storage.
Phone, passport, wallet, IDs + more.
Peace of mind storage ready for any element.
LifePod is designed for on-the-go security with a slim, lightweight build that fits easily in backpacks, suitcases, or vehicle compartments. Whether traveling or at home, it offers convenient protection without taking up space.
Equipped with Vaultek’s precision-engineered locking system, the built-in lock allows you to quickly secure the LifePod for added protection when needed. With a simple press-and-hold operation, you can lock out access in seconds for extra peace of mind at home or on-the-go.
Built from Vaultek’s proprietary T3 Polymer, the shell is ultra-durable, impact-resistant, and weatherproof. It’s tough enough to handle drops, bumps, and outdoor conditions while keeping your valuables safe inside.
A compression latch system with an interior gasket creates an airtight, water-resistant seal. This keeps out dust, debris, and even allows the LifePod to float in water. Ideal for outdoor use and travel.
(2) Backup Keys
Steel Security Cable
Carry Handle
Crate Foam
Fits handguns up to 9.25” in overall length. Compatible with most compact-size handguns, including those with attachments, and select full-size models without optics. For peace of mind, download and print our test-fit templateto confirm compatibility.
Smart Sense Capacitive Keypad: Capable of storing a 4-8 digit master code.
Manual Key: 2 Backup keys are included.
Press and hold the lock pad to engage the signature built-in lock system.
A brand new 9v Alkaline battery will last up to one year with normal use. Normal use is locking and unlocking the LifePod 1-2 times per day.
Yes, LifePod qualifies as a secure lockbox for traveling. If transporting firearms, be sure to inform your airline agent when checkin in due to Federal law. Be aware, that you may be asked to open your LifePod, and person having the master code should be present in case such a request is made by a government authority. For helpful information check out the traveling with a firearm guide.