Humidity Control Pack Storage
Works with popular Boveda brand control packs.
Fast Shipping
5-Star Support
30-Day Returns
• Portable Humidor with a secure BUILT-IN LOCK SYSTEM. Integrating precision engineered safe technology and an anti-impact latch design. The LifePod Humidor features a built-in lock allowing you to quickly lock LifePod for added security when needed. Easily portable to travel in your car, to the office, on a boat, and in luggage. Meets TSA guidelines. Fits 6 cigars and up to 11 cigars when stacked. Ring size 50 (20 mm), and length 6” (152 mm)
• Touch Activated Keypad. A unique backlit LED capacitive keypad provides entry to unlock the LifePod and quick press to lock action when locking. Backup keys are included to unlock LifePod in the event the battery dies.
• LifePod Humidor is equipped with a Spanish cedar cigar tray with leather accents, leather lid organizer with built-in control pack storage pocket for humidity control packs, and pockets for a lighter/cutter. Optional hand finished antique brass color available.
• Lightweight and Rugged. Advanced non-metal polymer construction is engineered to be LIGHTWEIGHT with SUPERIOR STRENGTH and DROP TESTED to be the ultimate rugged lockbox. A unique ANTI-PICKING FEATURE can be enabled from the interior to disable the front keyway and prevent the lock from being picked open.
• Dual Side Compression Latches combine with an inner rubber gasket to form a watertight seal. LifePod is water resistant, airtight, dust proof, and floats in water.
| General | |
|---|---|
| Cigar Capacity | 6 Cigars, 11 when stacked |
| Cigar Fitment | (6) 50ga. grooves fit cigars up to 6.25" in length |
| Construction | Advanced non-metal polymer construction |
| Exterior Product Dimensions | 10.25" x 7" x 2.25" |
| Firearm Fitment | Cigar tray can be removed to fit handguns up to 7.75" in length |
| Integrated Micro USB Port | Yes, provides back-up power in event battery dies |
| Interior Product Dimensions | 7.75" x 6" x 1.75" |
| Keypad | Touch activated capacitive keypad/4-8 digit master code length |
| Lifepod Battery Life | Up to 1 year |
| Lifepod Battery Type | 9V Alkaline (not-included) |
| Meets TSA Guidelines | Yes |
| Security Lock | Single anti-impact latch with capacitive keypad/Battery required for function |
| Weather Resistant Seal | Side compression latches establish seal/Battery not required for function |
| Weight | 2 lbs, 3 oz |
• Portable Humidor with a secure BUILT-IN LOCK SYSTEM. Integrating precision engineered safe technology and an anti-impact latch design. The LifePod Humidor features a built-in lock allowing you to quickly lock LifePod for added security when needed. Easily portable to travel in your car, to the office, on a boat, and in luggage. Meets TSA guidelines. Fits 6 cigars and up to 11 cigars when stacked. Ring size 50 (20 mm), and length 6” (152 mm)
• Touch Activated Keypad. A unique backlit LED capacitive keypad provides entry to unlock the LifePod and quick press to lock action when locking. Backup keys are included to unlock LifePod in the event the battery dies.
• LifePod Humidor is equipped with a Spanish cedar cigar tray with leather accents, leather lid organizer with built-in control pack storage pocket for humidity control packs, and pockets for a lighter/cutter. Optional hand finished antique brass color available.
• Lightweight and Rugged. Advanced non-metal polymer construction is engineered to be LIGHTWEIGHT with SUPERIOR STRENGTH and DROP TESTED to be the ultimate rugged lockbox. A unique ANTI-PICKING FEATURE can be enabled from the interior to disable the front keyway and prevent the lock from being picked open.
• Dual Side Compression Latches combine with an inner rubber gasket to form a watertight seal. LifePod is water resistant, airtight, dust proof, and floats in water.
LOCKABLE WEATHER RESISTANT HUMIDOR
Bluetooth and Biometric Optional
Spanish Cedar Cigar Tray
Built-In Lid Organizer
Lockable Storage
High-end interior with Spanish cedar and optional high resolution biometric scanner with Bluetooth module.
2 available finishes to choose from. Hand finished painted antique brass or classic black.
View our fit guide for LifePod Humidor Series here.
Built-in lid organizer with mindful storage options.
Works with popular Boveda brand control packs.
Designated cutter and lighter pockets.
General storage for cards / ID.
LifePod 2.0 has an optional water resistant high resolution fingerprint scanner.
Monitor Humidity, Temperature, and even set LifePod’s audible alarm to sound if changes occur.
Everything you would expect from a Vaultek LifePod.
Depending on the model size, you can stack up to 17 cigars.
Available in 2 options.
LifePod Humidor has a few perks you’ll love.
48″ Security Cable
Secure your LifePod in place
Lid Organizer
Two-tone leather accessory storage
Backup Keys
One set of backup keys