Skip to product information
Refurbished - LifePod 10 SIG SAUER ROSE Edition
$60.00
Fast Shipping
5-Star Support
30-Day Returns
Description
Combine Vaultek’s precision-crafted safe technology with SIG SAUER’s ROSE program, and the result is a refined collection designed for confident, personal protection. Introducing the LifePod 10 SIG SAUER ROSE Edition. Featuring exclusive ROSE design elements. Purpose-built for secure, discreet, everyday storage.
- Built-In Lock System. Vaultek’s precision-engineered safe technology with an anti-impact latch design allows you to quickly secure the LifePod for added protection. Meets TSA guidelines.
- Smart Sense™ Keypad. The unique touch activated keypad allows quick entry using your customizable 4–8 digit master code, plus a one-touch lock action. Manual key entry is also included.
- Designed to Perform. Advanced non-metal T3™ polymer construction is engineered to be lightweight with superior strength and drop tested to be the ultimate rugged lockbox. Side compression latches and inner rubber gasket seal off the interior from environmental factors. LifePod is weather resistant, airtight, dust-proof, and floats.
- Portable and Versatile. Compact design fits handguns up to 7.75" long and is easy to carry in vehicles, luggage, or backpacks.
- Battery Power. Powered by a 9V alkaline battery (not included) with a battery life of up to one year under normal use. The front rubber keyhole cover disguises a hidden micro-USB port to power the unit in case of a dead battery.
Specifications
| General | |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Battery Life | Up to 1 year |
| Battery Type | 9V Alkaline |
| Construction | Impact Resistant Proprietary Material Blend |
| Exterior Product Dimensions | 10.25" L x 7" W x 2.25" H |
| Firearm Fitment | Handguns up to 7.75" in length |
| Integrated Micro USB Port | Yes, provides back-up power in event battery dies |
| Interior Product Dimensions | 7.75" L x 6" W x 1.75" H |
| Keypad | Touch activated capacitive keypad. 4-8 Digit pin code length. |
| Meets TSA Guidelines | Yes |
| Security Lock | Single anti-impact latch with capacitive keypad, Battery required for function |
| Weather Resistant Seal | Side compression latches establish seal, battery not required for function |
| Weight | 2 lbs, 3 oz |