Essential Version
Essential models simplify access points to essential functions; biometric scanner (optional), keypad entry, and backup key only.
Fast Shipping
5-Star Support
30-Day Returns
The DSE5i is the Biometric Essential Model version of the Vaultek Smart Station DS5 model, featuring larger interior capacity than the smaller DS2 line. The DSE5i simplifies the overall design to essential functions. The safe features a high-resolution biometric scanner, Smart Sense™ keypad, and a functional front-facing clock. There are also accessory charging ports, dual USB and dual USB-C ports, on the safe's backside for accessory charging. The DSE5i shares Vaultek's industry-leading safe engineering and signature fit and finish, offering a fresh new larger variation for the Smart Station safe series.
| General | |
|---|---|
| AC Adapter Output | 5v, 9v, or 15v Depending on the Device |
| Backlit Keypad | 8 Backlit Buttons with Proximity Sensor |
| Backup Power | 2 AAA Batteries (Not Included) For Backup Power |
| Biometric Capacity | 20 Unique Fingerprints |
| Biometric Sensor Area | 9.0mm X 9.0mm |
| Biometric Sensor Pixels | 176 X 176 Pixels @508 dpi |
| Construction | Progressive Formed 16-Gauge Steel |
| Display Function | Clock function only |
| Display Type | LED Display (no alarm clock feature) |
| Exterior Dimensions | 13.875" x 10" x 3.625" |
| Fitment | Two full-size handguns up to 10.875" in overall length. |
| Interior Dimensions | 10.875" x 8.875" x 2.0625" |
| Manual Key | Yes (2 Keys Included) |
| Nano Key Compatible | No |
| PIN Code Length | 4-8 Digits |
| Power | 96w AC Power Adapter Included |
| Standard USB Output | 5v, 9v, or 15v Depending on the Device |
| Touch Function | N/A |
| Weight | 15lbs |
| WiFi Connectivity | No |
The DSE5i is the Biometric Essential Model version of the Vaultek Smart Station DS5 model, featuring larger interior capacity than the smaller DS2 line. The DSE5i simplifies the overall design to essential functions. The safe features a high-resolution biometric scanner, Smart Sense™ keypad, and a functional front-facing clock. There are also accessory charging ports, dual USB and dual USB-C ports, on the safe's backside for accessory charging. The DSE5i shares Vaultek's industry-leading safe engineering and signature fit and finish, offering a fresh new larger variation for the Smart Station safe series.
(1) Charger
(1) Steel Security Cable
Back Up Keys
Essential models simplify access points to essential functions; biometric scanner (optional), keypad entry, and backup key only.
Vaultek’s signature built-in lock system allows for total peace of mind protection. Enter with the Biometric Scanner, Smart Sense™ Keypad, or Backup Keys.
Signature anti-impact latch design, anti-pry construction, and included HD steel security cable can tether the safe in place.
Pistols, spare mag, car keys, cards, and more.
Functional front facing clock.
(2) USB + (2) USB-C ports for charging accessory items.
Interior LED light allows for visibility at night.
The auto open drawer allows you access to the safe quickly and quietly.
In the event of a power outage, 2 AAA batteries (not included) provide short term backup power.
Safe is powered by AC power adapter (included) and needs to be left plugged in.
Using the Smart Station mounting plate you can secure your safe quickly and detach as needed. The safe is designed to quickly be removed so you can relocate your Smart Station.