LifePod 10 Rose by SIG SAUER Special Edition
Fast Shipping
5-Star Support
30-Day Returns
Description
Introducing the LifePod 10 Rose by SIG SAUER Special Edition. A collaboration between SIG SAUER and Vaultek, combining Vaultek's precision-crafted safe technology and design expertise with SIG SAUER's vision for product innovation. The result is unique, elegantly crafted smart firearm storage. The Rose by SIG SAUER Special Edition LifePods feature Rose design elements with an exclusive lid design, a custom leather interior lid organizer with built-in AirTag pocket, plated hardware, and rose gold accents.
- Biometric Scanner. Water-resistant fingerprint scanner capable of storing 20 unique fingerprints.
-
Built-In Lock System. Vaultek’s precision-engineered safe technology with an anti-impact latch design allows you to quickly secure the LifePod for added protection. Meets TSA guidelines.
- Smart Sense™ Keypad. The unique touch-activated keypad allows quick entry using your customizable 4-8 digit master code, plus a one-touch lock action. Manual key entry is also included.
-
Designed to Perform. Advanced non-metal T3™ polymer construction is engineered to be lightweight with superior strength and drop tested to be the ultimate rugged lockbox. Side compression latches and inner rubber gasket seal off the interior from environmental factors. LifePod is weather-resistant, airtight, dust-proof, and floats.
- Portable and Versatile. Compact design fits handguns up to 7.75” long and is easy to carry in vehicles, luggage, or backpacks.
- Battery Power. Powered by a 9V alkaline battery (not included) with a battery life of up to one year under normal use. The front rubber keyhole cover disguises a hidden micro-USB port to power the unit in case of a dead battery.
- Lid Organizer. Built-in lid organizer with card slots, mesh pockets, and a dedicated AirTag pocket (AirTag not included).
Specifications
| General | |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Battery Life | Up to 1 year |
| Battery Type | 9V Alkaline (not included) |
| Biometric Capacity | Up to 20 unique fingerprints |
| Construction | Impact Resistant Proprietary Material Blend (Not Metal) |
| Exterior Product Dimensions | 10.25" L x 7" W x 2.25" H |
| Firearm Fitment | Firearms up to 7.75" long |
| Integrated Micro USB Port | Yes, provides back-up power in event battery dies |
| Interior Product Dimensions | 7.75" L x 6" W x 1.75" H |
| Keypad | Touch activated capacitive keypad. 4-8 Digit pin code length. |
| Meets TSA Guidelines | Yes |
| Security Lock | Single anti-impact latch with capacitive keypad, Battery required for function |
| Weather Resistant Seal | Side compression latches establish seal, battery not required for function |
| Weight | 3.22 lbs |
Included
Rose by SIG SAUER Edition
Smart, rugged, all weather secure storage.
VAULTEK X SIG SAUER
SIG SAUER x VAULTEK have come together to create an exclusive LifePod for the firearms industry.
Elegance from every angle.
The Rose by SIG SAUER edition features rose gold design accents and matching rose gold plated hardware.
The perfect fit.
Designed to securely store handguns up to 7.75″ in length.
Crafted Leather Interior.
Card slots and elastic mesh pocket for organizing smaller belongings.
Store IDs, cards, passport, keys, and more.
Travel anywhere.
Lightweight and rugged T3™ Polymer exterior
makes it the ultimate on the go case.
Take on the elements.
Water Resistant, Dustproof, and Airtight.
Rubber Gasket Seal aids in sealing the interior from environmental factors.
Secure Entry Points.
Access your LifePod by using the Biometric Scanner, Smart Sense™ Keypad, or manual keys.
Built-in AirTag Pocket.
Track your LifePod almost anywhere in the world by placing an AirTag (sold separately) inside of the built-in AirTag pocket.
A true collaboration.
Vaultek’s precision crafted safe technology + SIG SAUER’s vision for product innovation. Ready to tackle your journey.
Model Support
Available Manuals
Get the help you need, anytime. Explore step-by-step tutorials, find answers in our frequently asked questions, and get tips to make the most of your LifePod. Visit our Support Center ›
Warranty
Vaultek satisfaction guarantee.
Access Warranty >
Register Safe
Improved Support, Product Updates, Replacement Parts.
Register your safe >
Included
Lid Organizer
Pluck Foam
Crate Foam
Backup Manual Keys
Security Cable
User Manual